Gliczarów Górny

Gliczarów Górny to miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, tuż obok Białego Dunajca. Wieś składa się z osiedli Jurzyste, Fiśkowa Dolina, Dziadkówka, Bartków Wierch, Matygówka, mieszka tu około 800 osób. Dzięki położeniu miejscowości w najwyższym punkcie na Podhalu to znaczy od 900 do 1006 metrów nad poziomem morza rozpościera się stąd przepiękny i malowniczy widok na Tatry.

Okoliczne walory przyciągają coraz więcej turystów, co sprawia, że wieś przekształca się z rolniczej na turystyczno-wypoczynkową. Turystów przyciąga także to iż mieszkańcy zachowują wyraźną i żywą kulturę góralską. Można to dostrzec nie tylko w mowie, ubiorze, ale także w doskonałych góralskich potrawach, ludowym rękodziele. Dodatkowo klimat Podhala wiąże się z charakterystyczną góralską muzyką oraz oryginalnym strojem. To od zawsze ciekawi i przyciąga turystów, którzy są zachwyceni kultura podhalańską. Wieś organizuje również przeróżne rozrywki kulturalno-rozrywkowe oraz sportowe. Od lat regularnie odbywa się tu Festyn Gliczarowski oraz rajd Narciarski o Puchar Gliczarowa.

Bliskie położenie miejscowości często odwiedzanych przez narciarzy takich jak Bukowina, Białka Tatrzańska, Jurgów sprawia, że wybierają Gliczarów Górny na noclegi. Zimą lub latem turyści spacerujący po Tatrach zatrzymują się w okolicy, aby w ciągu dnia wybierać się na piesze wycieczki. Wieczorami i porankami podziwiać malownicze krajobrazy, które rozpościerają się na przepiękne Tatry. Widoki te bardzo często zapadają w pamięci przebywających tu gości na tyle że starają się przyjechać ponownie do Gliczarowa Górnego.