Zabytki / kultura / sztuka

Gliczarów Górny – zabytki

W przepięknej i malowniczej miejscowości Gliczarów Górny oraz w jej okolicach znajduje się kilka miejsc, które szczególnie warto odwiedzić. Doskonałym odzwierciedleniem tutejszej kultury jest Kościół Katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim.

Dodatkowo warto wybrać się na dłuższy spacer po okolicznych szlakach. Podczas wędrówki podziwiając kilkanaście drewnianych rzeźb, kapliczek, krzyży, wybitnego twórcy z Gliczarowa Wojciecha Kalucha Wawrzyńcowa. Doskonale przedstawia on kulturę, której historia sięga wieku XVII, gdy powstało pierwsze sołectwo. Tereny wokół doskonale odzwierciedlają, czym wtedy zajmowali się ludzie, od początku istnienia wsi, tutejsi mieszkańcy zajmowali się hodowlą owiec oraz rolnictwa.

Do dziś ludzie tu mieszkający dbają o swoją kulturę, tradycje, można to wszystko podziwiać wybierając noclegi w Gliczarowie Górnym. Możemy liczyć na niezapomniany klimat, który tworzy kultura podhalańska. Mieszkańcy zachowali swój tradycyjny strój, wielu z nich mówi gwarą podhalańską. Gospodynie dbają o zachowanie podhalańskiej kuchni oraz o przepiękne rękodzieła.

Tutejsi mieszkańcy kultywują przekazywane z pokolenia na pokolenie góralskie tradycje. Doskonale zachowały się tu przeróżne zwyczaje i obrzędy, a także muzyka, taniec, a przede wszystkim drewniana architektura oraz sztuka ludowa. W takim góralskim klimacie można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Która podczas ładnej pogody jest doskonale widoczna, dzięki położeniu miejscowości najwyżej na Podhalu.